SN
|
Committee/Assignment
|
Members of the Committee
|
Signature
|
1
|
College Council/Reception Committee
|
1.
Dr. Shardha Sharma (C)
2.
Dr. Archana Kumari
3.
Dr. Sumitra Bairagi
4.
Smt. Naveen Kumari
5.
Smt. Anita Sharma
6.
Sh. Pardeep
|
|
2
|
I.Q.A.C.
|
1.
Dr. Archana Kumari (C)
2.
Dr. Sumitra Bairagi
3.
Smt. Naveen Kumari
4.
Smt. Anita Sharma
|
|
3.
|
NAAC/RUSA/PRAYAS
|
1.
Smt. Naveen Kumari (C)
2.
Sh. Pardeep
3.
Miss Suman Rani
4.
Smt. Kerosta Bai
5.
Smt. Jyoti
6.
Dr. Kalyan Singh
7.
Smt. Ashu Rani
|
|
4.
|
Bursar
|
1.
Smt. Anita Sharma
|
|
5.
|
All Uni. Work, University Exam Forms (Re-appear) RR/CR
|
1.
Miss Maninder Kaur Walia
2.
Smt. Mankesh
3.
Sh. Sonu Sharma (Uni. Clerk)
4.
Sh. Naveen (Computer Work)
|
|
6.
|
Press & Publicity
|
1.
Miss Sonia (C)
2.
Smt. Sonu Kumari
3.
Smt. Santosh
|
|
7.
|
All Scholarships except
SC/BC Scholarships
|
1.
Miss. Suman Rani (C)
2.
Smt. Sushma
3.
Smt. Mankesh
|
|
8.
|
Internal Assessment and Registrar
|
1.
Miss Maninder Kaur Walia
2.
Sh. Sonu Sharma (Uni. Clerk)
|
|
9.
|
N.C.C.
|
1.
Dr. Satyaprakash (C)
|
|
10.
|
N.S.S. Advisory
|
1.
Dr. Sumitra Bairagi
2.
Smt. Naveen Kumari
3.
Sh. Pardeep
|
|
11.
|
N.S.S. Unit-1
N.S.S. Unit-2
|
1.
Sh. Dhanjeet (C)
2.
Smt. Kerosta Bai (C)
|
|
12.
|
College Property
|
1.
Dr. Satyaparkash (C )
|
|
13.
|
All Type of Portal/Web Portal /MIS
|
1.
Sh. Pardeep (C)
2.
Smt. Yogeeta
3.
Smt. Jyoti
4.
Smt. Ashu Rani
5.
Sh. Naveen (Computer Work)
|
|
14.
|
All India Survey of Higher Education
|
1.
Sh. Pardeep (C)
2.
Smt. Ashu Rani
|
|
15.
|
Time Table & Work Load
|
1.
Dr. Sumitra Bairagi (C) 2. Smt. Naveen Kumari
3.
Sh. Pardeep
3.
Smt. Ashu Rani 1. Smt Anita Sharma (C) B.Com
|
|
16.
|
Computer Lab
|
1.
Miss Maninder Kaur Walia (C)
2.
Sh. Naveen (C.A.)
|
|
17.
|
Zonal Youth Festival/ Cultural Activities
|
1.
Smt. Yogeeta
2.
Smt. Kerosta Bai
3.
Miss Sonia
4.
Smt. Santosh
5.
Smt. Ashu Rani
6.
Sh. Anand Singh
|
|
18.
|
Staff Secretary & College
Activity Register In-Charge
|
1.
Smt. Yogeeta
2.
Smt. Kerosta Bai
|
|
19.
|
SC/BC/BPL Scholarships
|
1.
Sh. Kashmir Singh
2.
Sh. Anand Singh
3.
Smt. Sukhdarshan
|
|
20.
|
Red Cross/First Aid & Nodal Officer for coverage of Youth
Voters & Red
Ribbon Club
|
1.
Smt. Jyoti (C)
2.
Miss Sonia
3.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
4.
Sh. Anand Singh
|
|
21.
|
Bus Pass
|
1.
Dr. Meenu
2.
Sh. Narender Kumar (JLA)
|
|
22.
|
Checking of Income tax & ITR
|
1.
Miss. Suman Rani (C)
2.
Miss Maninder Kaur Walia
3.
Smt. Sushma
|
|
23.
|
Utilization of Govt. Grants/ Building fund/Purchase
|
1.
Dr. Sumitra Bairagi (C)
2.
Smt. Naveen Kumari
3.
Sh. Pardeep
4.
Dr. Meenu
|
|
24.
|
Sports Board & Sports Activities
|
1.
Dr. Meenu (C)
2.
Sh. Kashmir Singh
3.
Sh. Dhanjeet
4.
Dr. Kalyan Singh
5.
Sh. Anand Singh
|
|
25.
|
Electricity & Generator Set In-charge
|
1.
Sh. Dhanjeet
2.
Dr. Kalyan Singh
3.
Sh. Jai Singh
|
|
26.
|
Printing of Prospectus/ Magazine/Invitations Cards & All type
of printing
|
1.
Smt. Suman Rani
2.
Sh. Dhanjeet
3.
Smt. Ashu Rani
|
|
27.
|
Court Cases
|
1.
Sh. Kashmir Singh
2.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
|
|
28.
|
Placement Cell
|
1.
Smt. Suman Rani
2.
Dr. Satyaparkash
3.
Smt. Sushma
|
|
29.
|
Earn While You Learn
|
1.
Dr. Sumitra Bairagi
2.
Dr. Meenu
|
|
30.
|
S.P.I.O. of R.T.I. Matters
|
1.
1. Dr. Shardha Sharma (C)
2.
2. Dr. Archana Kumar
3.
3. Smt. Sukhdarshan (Clerk)
4. Sh. Sonu (Computer Work)
|
|
31.
|
Prize Committee
|
1. Smt. Kerosta Bai
2. Miss. Maninder Kaur Walia
3.
Smt. Sushma
4.
Smt. Santosh
|
|
32.
|
N.P.E. Adult Education & Legal Literacy Cell
|
1.
Miss Sonia
2.
Miss. Suman Rani
3.
Smt. Suman Rani
|
|
33.
|
Edusat
|
1. Smt. Naveen Kumari
|
|
34.
|
Attestation and issue of all type of rural / character certificates on behalf of Principal
|
1. Dr. Archana Kumari
|
|
35.
|
Women Cell & Prevention of Women Harassment & Anti
Ragging Cell and Student Grievance
Committee
|
1.
Miss Suman Rani
2.
Smt. Suman Rani
3.
Smt. Jyoti
4.
Smt. Santosh
5.
Smt. Sonu Kumari
|
|
36.
|
Discipline Committee
|
1.
Dr. Meenu
2.
Sh. Kashmir Singh
3.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
4.
Dr. Kalyan Singh
|
|
37.
|
Educational Tour for Boys
|
1.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
2.
Dr. Kalyan Singh
|
|
38.
|
Educational Tour for Girls
|
1.
Smt. Jyoti
2.
Smt. Suman Rani
|
|
39.
|
CCTV Camera
|
1.
Smt.Yogeeta
2.
Smt. Santosh
|
|
40.
|
Dilapidation Committee for Maintenance & Repairing
|
1.
Smt. Naveen Kumari
2.
Dr. Meenu
3.
Miss Suman Rani
|
|
41.
|
Beti Bachao - Beti Padhao & University Outreach
Program
|
1.
Smt. Suman Rani 2.
Smt. Sonu Kumari
3.
Smt. Mankesh
|
|
42.
|
College Beautification & Cleanliness Committee
|
1.
Smt. Jyoti
2.
Smt. Yogeeta
3.
Smt. Sonu Kumari
4.
Smt. Mankesh
|
|
43.
|
Subject Change & Lecture
Shortage
|
1.
Sh. Kashmir Singh
2.
Smt. Sushma
|
|
44.
|
Photography & Tent Committee
|
1.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
2.
Sh. Dhanjeet
3.
Smt. Sonu Kumari
4.
Sh. Anand Singh
5.
Sh. Gulshan Kumar
|
|
45.
|
Water Arrangement
|
1.
Sh. Sumer Singh Bhuwal
2.
Dr. Satyaprakash
3.
Sh. Kashmir Singh
|
|
46.
|
Library Advisory Committee & All matter of Library
|
1.
Dr. Archana Kumari
2.
Dr. Sumitra Bairagi
3.
Smt. Naveen Kumari
4.
Sh. Mahesh (Restorer)
|
|
47.
|
Biometric
|
1. Miss Maninder Kaur Walia
2. Smt. Yogeeta
3. Sh. Naveen (C.A.)
|
|
48.
|
Apprenticeship
|
1. Miss Maninder Kaur Walia
2. Sh. Naveen (C.A.)
|
|
49.
|
Office Expenditure
|
1. Miss Sonia
2. Sh. Sumer Singh Bhuwal
3. Smt. Sukhdarshan
|
|
50.
|
Incharge of Extension Lecturer
|
1. Dr. Archana Kumari
2. Dr. Sumitra Bairagi
3. Smt. Naveen Kumari
|
|